Problem ze strukturą podziału produktu - Zarządzanie projektami - teoria i praktyka

Reply

Mobile

22 Jun 2019, 11:01am
Hej, nie wiem w jaki sposób mam postępować ze strukturą podziału produktu. Tworzy się ją dla całego projektu, dla poszczególnych etapów?

magdasul

2 Dec 2019, 11:40am
Najważniejsze to to, żeby strukturę produktu zrobić na początku. Dzięki temu wiemy jakie produkty cząstkowe są nam potrzebne, jakie kryteria jakości mamy przyjąć i ogólnie pozwala nam to stworzyć spójną wizję produktu dla całego zespołu projektowego. Naprawdę jest to bardzo ważne!

Struktura podziału produktu daje nam też możliwość, żeby dowiedzieć się, które z naszych produktów finalnych lub cząstkowych są bardzo duże czy skomplikowane albo strategiczne. Pozwala nam to na większą kontrolę nad tym wszystkim.

Mobile

21 Dec 2019, 8:42pm
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Jednak mam jeszcze pytanie - jak stworzę PBS na początku projektu, a mój projekt ma kilka etapów, to muszę mieć osobne PBS także dla tych etapów?

magdasul

12 Feb 2020, 4:44pm
Dobrze, w takim razie przedstawię Ci krótko ideę struktury podziały produktu. Naszym produktem będzie dom. Produkty cząstkowe to np. drzwi, ściany, okna itd Na podstawie wyodrębnienia subproduktów możemy ustalić kryteria jakości, kogo potrzebujemy do ich wykonania. Później musimy stworzyć coś co nazywa się product flow diagram - pokazuje nam to sekwencję działań, które muszą być wykonane w danej kolejności, aby nasz dom powstał (najpierw buduje się fundament, później ściany, dach itd)

Budowa domu to skomplikowany proces, dlatego robimy to w kilku etapach. Jeśli w połowie zorientujemy się, że zapomnieliśmy o dodatkowych zamkach do drzwi wejściowych, to albo udaje nam się je zamontować z ramach istniejącego harmonogramu albo tworzymy dla zamków dodatkowy etap i staramy się o przyznanie dodatkowego czasu na ich montaż.

W każdym razie ten przykład miał Ci pokazać dlaczego tworzymy jedno PBS. Bo PBS to narzędzie, które pokazuje co się składa na końcowy, finalny produkt. Ułatwia podział projektu na etapy, harmonogramowanie jednak nigdy nie jest on statyczny i musi zmieniać się w zależności od bieżących zdarzeń. Wiąże się to wszystko ściśle z ryzykiem w projekcie, ale jest to zupełnie odrębny temat.

Mobile

14 Mar 2020, 5:50pm
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź! Przykład jest bardzo obrazowy :) Nareszcie zrozumiałem o co w tym wszystkim chodzi.
Reply
Manage your Projects,
Team and Documents online!