Dlaczego aż tyle projektów kończy się porażką? - Zarządzanie projektami - teoria i praktyka

Reply

Ankaha

23 May 2019, 9:17am
Natknęłam się ostatnio na nardzo niepokojące statystyki, które mówią, że jedynie nieco ponad 30% projektów kończy się pełnym sukcesem. Bardzo mnie to zastanawia... Jakie wg Was są powody projektów-porażek?

misio12

27 Sep 2019, 8:09pm
Nie wiem na ile od strony teorii jesteś obeznana w zarządzaniu projektami, ale istnieje coś takiego jak trójkąt ograniczeń - czas, budżet, jakość i zakres projektu. To są najważniejsze elementy, którymi trzeba odpowiednio zarządzać. I problemem tutaj nie jest zwykle to, żeby ten trójkąt na początku wyznaczyć, tylko żeby utrzymywać go w odpowiednich proporcjach.

Nie łudźmy się, w czasie trwania projektu zawsze zachodzą jakieś zmiany. Np. w pewnym momencie musimy zmodyfikować harmonogram. Wiele, nawet doświadczonych pmów zapomina, że w tym momencie równowaga trójkąta ograniczeń zaburza się - żeby ją przywrócić trzeba zmienić również inny (lub inne) parametr.
Moim zdaniem właśnie to jest głównym źródłem porażek wielu projektów.

Tobie oczywiście życzę samych udanych!

Juras

18 Oct 2019, 10:07am
Z mojego doświadczenia wynika, że wszystko zależy od ludzi. Jeśli zespół jest kompetentny i przede wszystkim umie się komunikować między sobą, wtedy prawdopodobieństwo sukcesu wzrasta.

Czyli, jeśli mogę tutaj poradzić, warto inwestować w ludzi i szczególnie w ich motywację. Wtedy sami będą chcieli doskonalić swoją wiedzę i będą starać się dobrze komunikować między sobą.
Wiem, że to łatwo się mówi, a trudniej robi, ale tutaj nie ma prostych rozwiązań.

lukasz_kon

14 Dec 2019, 9:54pm
Dla mnie najgorsze zawsze było ukrywanie faktycznego stanu projektu. Oszukiwanie się, ze wszystko jest ok i nie ma żadnych problemów. Nie wiem czy to wynika z polskiej mentalności, czy z czegokolwiek innego, ale dużo osób myśli, że jeśli o problemach się nie mówi, to same zniknął.

W zasadzie jest chyba odwrotnie. Dlatego przede wszystkim polecam rzetelny monitoring projektu - to kluczo do sukcesu.

klosu

22 Jan 2020, 11:38am
To co mi się przypomniało, chociaż to nie jest chyba najważniejszy problem z projektami, to to, że ludzie często planują wszystko bardzo dokładnie, a potem trzymają się tego mimo zmieniających się warunków.
Przywiązanie do planów zrobionych w przeszłości chyba nie jest najlepsze - przekonałem się o tym na własnej skórze.
Trzeba być przede wszystkim eleastycznym i obserwować co dzieje się w otoczeniu.

monika_broker

6 Apr 2020, 6:51am
Ja zaobserwowałam jakiś taki dziwny syndrom, że nagle każdy w projekcie czeka, żeby to ktoś inny zrobił krok, podjął jakieś działanie. I wszyscy tkwią w miejscu. Czyli ja bym proponowała, żeby usprawniać komunikację.

Palos

4 May 2020, 8:16pm
Wszyscy tutaj piszą o problemach wewnątrz projektu. A ja bym zwrócił uwagę na to, że przecież projekty wiążą się z ryzykiem! No i nie zawsze możemy takie ryzyko przewidzieć i przeciwdziałać mu.

Nie zrzucajmy całej winy na project managerów. Po prostu czasem złe rzeczy się zdarzają.
Reply
Manage your Projects,
Team and Documents online!