PMBOK najlepszy dla każdego projektu? - Zarządzanie projektami - teoria i praktyka

Reply

tomek_k

17 Apr 2019, 2:07pm
jak w temacie - czy PMBOK sprawdza się zawsze?

Benek

27 Apr 2019, 12:54am
Moim zdaniem PMBOK to tylko (i aż!) takie ogólne ramy. Powinniśmy ich używać, ale też dostosowywać do konkretnych projektów. Wiadomo np., że w małych projektach nie potrzeba aż tak skupiać się na komunikacji w zespole, a w dużych może stać się to ogromnym wyzwaniem.

Tomas

6 Jun 2019, 7:25pm
Zgadzam się co do tego, że pmbok to jedynie ramy.

To co mi przychodzi do głowy, to projekty bardziej kreatywne - np. IT albo związane z projektowaniem, architekturą. Bo to wtedy najczęsciej przekraczane są terminy i budżet - ciężko jest skoordynować kreatywność ze sztywnym harmonogramem.

Magossi

16 Jun 2019, 3:42pm
Witajcie

Ja też jestem zwolenniczką poglądu, że PMBOK to zbiór ciekawych pomysłów i bardzo dobra metodologia.

Jednak to co dla mnie jest ważne, a nie da się tego zawrzeć w żadnym metodyku, to umiejętności kierownicze. Co z tego, że wszystko będzie zgodnie z pmbokiem, a nie będzie nikogo, kto będzie umiał tym rządzić i komunikować się z zespołem?

jarek_o

18 Jul 2019, 1:33am
Ja wiem, że różnych terminów używa się potocznie, ale proszę Was, nie nazywajcie PMBOK metodyką. Jest to zebrana wiedza na temat zarządzania projektami. Obwinianie PMBOK za niepowodzenie projektu to trochę tak jakby obwinić książkę o krajach rozwijających się za to, że w Afryce ludzie nie mają dostępu do wody pitnej.

Dlatego proszę, pamiętajcie że nie ma żadnej, magicznej recepty na dobry projekt. Narzędzia, metodyki i cała wiedza jest elementem pomocniczym i wspomagającym. Zwiększa nasze szanse na sukces, ale na pewno niczego nie gwarantuje.

Pamiętajcie też, że zarządzanie projektami musi być procesem całościowym. Trzeba robić wszystko od początku do końca, a nie zaczynać od końca. W tym właśnie PMBOK może istotnie pomóc.

A to, że niektóre projekty nie udają się mimo największych starań zespołu (i mimo ich profesjonalizmu) jest faktem. Nie może być to jednak wymówka dla slabego zarządzania, ale pokazanie tego, że praca w PM może być przygodą i wyzwaniem.

Benek

29 Jul 2019, 1:23am
Właśnie, świetnie, że ktoś wspomniał o tym, że pmbok to nie metodologia!
To wiedza, myśleć musimy my - kierownicy i uczestnicy projektów.

Nie ma dobrego podejścia do wszystkich typów problemów. Każdy projekt różni się od siebie, bo jest przeprowadzany w różnych warunkach, otoczeniu.
Dlatego będąc Pmem trzeba być ciągle otwartym i uważać, żeby nie utknąć w ramkach takiego PMBOKa.
Reply
Manage your Projects,
Team and Documents online!